2010. október 22., péntek

Vendégségben Piroskáéknál

Szeptemberben meglátogattuk Piroskáékat, a debreceni motoros barátnőmet. Mindig emlegette, hogy Mézi az én kertemet meg kell nézni, mert már annyi növényem van! Mocsári hibiszkusztól kezdve, a kékszakállon át a tuják, borókák, bambuszok, de majd gyertek el, és meglátjátok : ) És tényleg nagyon sok féle növény van, nagyon nagy területen, több cica társaságában. Gyönyörűek! Azt mondta Piroska, a végleges helyükre több átültetés után kerültek, mert ahol kicsit hervadt, vagy sárgultak a levelek, zsupsz kiásta, és átültette naposabb vagy épp árnyékosabb helyre. Több cserjét, és évelő növényt csoportokba ültetett, ezzel is könnyítve a fűnyírást, hogy már nem kell minden egyes növényt fűnyíróval kerülgetni.
Először is a kapun belépve ez a kavicságy és benne elültetett növények fogadtak. Nagyon praktikus, hogy itt nem kell füvet nyírni, ez a fehér kő kiemeli a növényeket, és ugyanakkor tartja a vizet is a növény gyökereinél.

Aztán a belső udvarban megláttam az emlegetett mocsári hibiszkuszt (Hibiscus moscheutos), amelynek hatalmas virágai vannak. Biztos, hogy Piroska előzőleg megbeszélte vele, hogy az én látogatásom alkalmával nyíljon még ki egy hatalmas virág. : )

Nincs  viszonyítási alap, de van akkora virága, mint a fejem! : ) Kigyönyörködtem benne magam, így tovább haladok. És közben találkozok több cicával is.
A nyári orgonát (Buddleja davidii) nagyon szeretik a pillangók. Mikor Skóciában jártam, a kastélykertekben elkülönítve volt ún. pillangó kert, és ott nagyon sok ilyen bokor virágzott lila, rózsaszín és fehér színekben. Tényleg nagyon kellemes illata van a virágoknak, erre repülnek ide a pillangók.
Nagyon szép pirosas-narancssárga bogyókat hozott a madárbirs (Cotoneaster horizontalis). Nagyon hálás kis növény. Metszhető, akár formára is (bonsainak), vagy sövényként. És a madárbirs mögött a cicáknak készült egy kis házimozi : ) ott nézelődhetnek ki, hogy mi a helyzet túl a (sövény helyett) kerítésen. : ) Egyébként olyan magas a kerítés és olyan anyagból készült, hogy nem tudnak rajta átugrani. De ebben a kertben minden megvan, nem is kell más kertjébe mászkálni.

Gyönyörű a kékszakáll cserje (Caryopteris incana), mellette fehéres tarka levelű kecskerágó, (Euonymus fortunei) Előtte pedig az évelő írisz, vagy nőszirom.
Dísz som cserjék. Az alsó képen, a fehér som (Cornus a. Sibirica Variegata)  ahogy ősszel lehullatja leveleit, gyönyörű vörös vesszőivel lesz kiemelkedő szépség, főleg télen.
Nagyon szépen hozta sárga virágait  a boglárka cserje (Kerria japonica Pleniflor) Eredetileg tavasszal virágzik, de augusztusban gyakran másodvirágzásnak indul, és itt az élő példa, hogy még szeptemberben is virágzik.

Aztán itt is van az örökzöld babérmeggy (Prunus laurocerasus). Lehet sövénynek is, vagy így más növények társaságában ültetni.
Himalájai selyemfenyő  (Pinus wallichiana) tűlevelei olyan selymesek, kicsit sem szúrnak. Remélem jó nagyra fog megnőni!
A levendula tövében milyen jól mutat ez a kerámia csiga : ) Volt még más kerámia dísz is, de törpének helye itt nincs. Volt még béka, másik csiga, kerámia csizma, és szép nagy kaspók.
Piroska lehet nem tudja, de oda vagyok a japán kertészetért, és minden növény, ami ázsiából származik számomra még különlegesebb. Például itt ez a Japán gyöngyvessző (Spiraea japonica) rózsaszínes virágaival, nagyon szép! 
Aztán itt a bambusz, aminek Piroska nem akar határokat szabni, vagy csak akkor, ha tényleg nem találják a cicákat a bambuszerdőben : ) Egyébként tényleg határt kell szabni mélyen a gyökerénél, mert gyöktörzsétől folyamatosan hozza új hajtásait és terjeszkedik.
  
Egy kis bonsai : ) csak a visszametszés után gyorsan hozza új hajtásait ez a kínai szil (Ulmus parvifolia)

És ezen egzotikus növények mellett pedig egy kis kőkert, amely közepén ez a japán stílusú kerti lámpás. Na, itt elájultam a gyönyörűségtől : )

Tényleg nagyon sok szép növénye van Piroskának, igazi arborétum keleti stílusban. A növények mellett azért a cicáké a főszerep ebben a nagy kertben, Piroskáékkal együtt ők is mind a 8-an élvezik az új lakóhelyüket : )













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése